Žijeme v době, kdy náš svět doslova ovládají technologie. Každý v dnešní době má svůj chytrý telefon, který mu do jisté míry naprosto ulehčuje život a to především díky aplikacím, které si stahujeme do svého mobilu. Přes internet objednáváme v dnešní době už naprosto všechno. Nakupujeme nejen oblečení, elektroniku, nábytek, ale aktuálně už i potraviny, což je pro mnohé opravdu výhodným šetřením času, protože právě takto lze fantasticky docílit toho, že nemusíme stát ve frontách k pokladnám a navíc nikdy na nic nezapomeneme – což je taky jakási výhoda.
Ovšem je nutné podotknout, že nám technologie do jisté míry i život zrovna neulehčují, a to zejména tehdy, kdy trávíme čas na sociálních sítích, které nám rapidně kradou náš čas, jejž bychom měli využít naprosto jinak a mnohem lépe. V poslední době se navíc často můžeme setkávat s pojmem „smart cities“, což je pojem, pod kterým si můžeme představit pouze chytrá města, ale dál už si asi nepředstavíme nic. Nedokážeme si vysvětlit, jak vlastně fungují nebo co je jejich cílem.
Co to tedy vlastně je?
Smart cities je pojem, který je součástí smart projektů tedy chytrých projektů, jejichž cílem jsou především fungující města, v nichž se fantasticky hospodaří a která zajišťují svým obyvatelům zcela komfortní život. V takových městech se pak bezproblémově nejen žije, ale také i podniká. Při takovém hospodaření však taky šetří životní prostředí a navíc využívají i nejrůznější technologie, díky kterým si zajišťují trochu lepší fungování. Mezi taková města se v poslední době začal řadit zejména Stockholm, který si klade za cíl snížit dopad na životní prostředí pomocí svého programu Green IT Strategy. Využívá tedy moderní technologie k tomu, aby se vytvořily energeticky účinné budovy.
Dalším takovým městem je třeba Barcelona, která využívá prvky Smart City ve svých parcích, kde sleduje třeba zavlažování rostlin. Díky této metodě se třeba šetří n nákladech – ušetří se navíc zhruba kolem pětadvaceti procent vody.