Jak být dobrý v psaní PR článků?

pr clanek

Je to velmi podobné tomu, jak to známe ze školních lavic. Vzpomeňme si třeba na hodiny přírodopisu. Paní učitelka čte z učebnice monotónně o nezáživném a dlouhém tématu a vy z jejího výkladu na konci hodiny nevíte absolutně nic. Pak může nastat odvrácená část hodiny, kdy paní učitelka si předem připraví svými slovy text a sem tam do něj přihodí nějaký ten vtípek nebo zajímavou událost, která studenty přiměje k poslechu a z hodiny si tak odnášejí spoustu cenných informací. Tak nějak podobně fungují i PR články.

Co to je PR?

Co to tedy vůbec PR článek je, proč ho píšeme, k čemu vlastně slouží, a jaké pravidla dodržovat, si popíšeme v tomto článku. PR- pochází z anglického slova Public relation, česky znamená- vztah s veřejností. PR je součástí budování zpětných odkazů. Jde o texty, které se píšou proto, aby uvedly danou webovou stránku, na kterou směřují, do povědomí lidí a tím zvýšil zájem o produkty, které na svém e-shopu prodává, jde o tzv. marketingnebo-li SEO optimalizaci, ta si klade za cíl dostat se ve vyhledávačích na přední místa (Google, seznam), tím pádem zvýšit poptávku a prodeje produktů. Denně vzniká velká spousta článků na různá témata, abyste v téhle džungli obstáli a dostali se do popředí zájmu čtenáře, musí Váš PR být originální, reálný, musí nás informovat o novinkách, velmi důležitá jsou klíčová slova- keywords. Nesmí být příliš krátký a zase ani ne příliš dlouhý, může být stručný, ale přitom obsahově výstižný. Nikdy nesmí text vypadat jako reklama, pouze jako informační článek. Asi neexistuje nějaká forma, podle které přesně postupovat, třeba co se znaků v textu týká. Někdo je zastáncem kratších textů, cca 750 znaků až 1000, někdo se řídí počtem 1400-1800. Je to individuální a odvíjí se to i od tématu, o kterém zrovna chcete psát, protože jsou témata, například móda, tam lze použít delší texty, ženy si rády přečtou novinky z oblasti trendů, jsou ale webové stránky nebo e-shopy, kde se hůř píšou propagační a informační články, proto použijeme tedy méně znaků, stačí 750. Pokud začneme tvořit PR, musíme nejdřív zvolit správný nadpis.

Nadpis je nejdůležitější

Ten je nejdůležitější. Pokud nadpis čtenáře nezaujme, tak jak výše zmíněná paní učitelka své žáky, je to začátek konce. Je dobré do nadpisu zakomponovat i klíčové slovo, které souvisí s textem a odkazuje na daný e-shop. Pokud máme nadpis, přejdeme k samotnému článku. V první části, také nazývané perex, musíme čtenáře zasvětit do problematiky, můžeme udělat rozbor, analýzu, popřípadě recenze a srovnání, laicky řečeno, perex musí přinutit zákazníka dočíst článek do konce a vyvolat v něm touhu si produkt koupit nebo vyzkoušet. V druhé části se budeme snažit zasáhnout emoce a obavy čtenáře, můžeme udělat porovnání produktů.

Co na závěr

Na závěr můžeme přidat informace o firmě a dalších nabízených podobných produktech a poté kontaktní informace (URL webu, telefon, adresa, email). Nesmíme zapomenout do textu vložit tři odkazy, které směřují na web, kde se můžeme zase dočíst další informace, produkt si prohlédnout na fotografiích a shlédnout celé portfolio. Pokud máme článek hotový, vložíme jej na PR web a publikujeme ho. Jakmile bude článek publikován, je vhodné jeho efekt zvýšit tím, že na něj odkážeme ze svých webových stránek (neodkazovat na hlavní stránku, nýbrž na adresu vašeho článku), tím se jeho reklamní účinnost navýší i celá hodnota odkazu. Velmi důležité pravidlo, na které se mnohdy nebere zřetel, je, že PR vkládáme na tematické weby. V praxi: článek psaný o botách nemůžeme vložit na PR web, který se zaměřuje na automobilový průmysl. Míjí se to nejen účinkem, ale je to i podezřelé a takový článek Vám administrátor nejspíš ani neschválí.

Shrnutí

Takže krátké shrnutí z praxe- mám webové stránky o bylinách a čajích. Chci napsat PR na téma bylinky, co musí článek obsahovat: Proč využívat bylinky, jak je vhodně zpracovávat, výhody a nevýhody bylinek, představení produktů a firmy, kontaktní informace.
Uvědomme si, že právě PR článek prodává Náš web, což je vlastně jednou z největších zbraní optimalizace webových stránek.

Další články