Je skvělé, že se po letech ženy dostávají na takové pracovní pozice, jaké dříve obsazovali jenom pánové. Rovnoprávnost mužů a žen je v České republice stále aktuální téma, lidé chtějí, aby byla rovnoprávnost vidět. Ženy tedy takřka dosahují na peníze, jaké mají pánové, obsazují podobně důležité pozice. I když se stále více žen nachází na vedoucích pozicích, setkávají se však s různými věcmi, které mohou strhnout jejich sebevědomí. Na druhou stranu je lecco může i motivovat.
Z nedávných průzkumů vyplývá, že stále více žen se nachází třeba na pozici generálních manažerek nebo ředitelek. S takovou pozicí však jde ruku v ruce i řada nepříjemností. S čím konkrétním se tedy ženy na vedoucích pozicích musí potýkat?
Ženy se musí potýkat s předsudky i strachem z vyhoření
Jelikož to mnozí stále nechápou, že i žena může být na vedoucí pozici, ženy se proto mohou setkávat hlavně s předsudky nebo také se mohou potýkat se strachem z vyhoření. Předsudky jsou často z každých stran – jak od zaměstnanců, tak od vyšších pracovníků či ředitelů. S těmi musí ženy zkrátka bojovat, na druhou stranu je mohou brát jako motivaci – mohou si říct, že předsudky zničí, že ukážou, že jsou na pozici zaslouženě.
Jelikož se ženy snaží ukázat, že jsou na pozici zaslouženě, často do své práce dávají opravdu první, poslední. Mohou se tedy setkat se syndromem vyhoření. Z toho mají ostatně ještě větší strach než z vyhazovu.
Jak zvládat práci na vedoucí pozici
Pokud se taky nacházíte na některé z vedoucích pozic u vás ve firmě, třeba potřebujete poradit, jak to zvládat na vedoucích pozicích. Je třeba, abyste začali říkat NE. Nepřikyvujte všemu a všem, mějte svůj rozum a ve chvíli, kdy je třeba říct NE, to zkrátka řekněte.
Stejně tak to s prací nepřehánějte a vytvářejte si čas jen pro sebe. Pokud si budete brát práci domů, z vyhoření opravdu mějte strach. Kvůli práci hlavně nezanedbávejte svou rodinu, je třeba dopřát si čas pro sebe.