Nehrozí vám náhodou stav vyhoření?

Nehrozí vám náhodou stav vyhoření?

Na tom, ponořit se plně do práce, není nic špatného. Ovšem s prací se to rozhodně nesmí přehánět, jinak může dojít syndrom vyhoření čili také stav vyhoření, který je těžké přečkat. Syndrom vyhoření nejčastěji postihuje osoby, které pracují dlouho v práci, kteří mají hodně přesčasů. Je to hlavně dopad chronického stresu na psychiku člověka, ta poté hlásí, že už toho má dost. I když si člověk myslí, že má na to neustále překračovat hranice, není to tak. Psychika často řekne dost a spustí stav vyhoření.  

Stav vyhoření lze poznat snadno, a to díky několika příznakům. Jaké příznaky poukazují na to, že je třeba chvilku zpomalit nebo změnit práci? 

Neustálá únava 

Součástí syndromu vyhoření je rozhodně neustálá únava, která nemá konce. I když to mnozí lidé hodnotí jako běžný den, není to opravdu běžný jev a nekončící únava je symptomem syndromu vyhoření. Vyčerpání může být různé, existuje ho několik druhů. Může být vyčerpání fyzické, mentální, také emocionální.  

Jste negativní 

Zjistili jste, že máte neustále negativní myšlení? Že neustále negativně uvažujete? V tom případě se potýkáte s dalším symptomem syndromu vyhoření. I negace nebo frustrace je další příznak. Pokud na sobě pozorujete, že jste daleko větší pesimista než v minulosti, je třeba zpomalit nebo něco změnit.  

Neustále se doma hádáte 

Syndrom vyhoření však nemá dopad jenom na pracovní život, ale také na ten osobní. Díky neustálé negaci se doma hádáte, vyvoláváte konflikty, jste neustále podráždění a podléháte pasivitě. Když už se nehádáte, tak nemáte chuť s nikým mluvit, nemáte chuť nic řešit.  

Nejste s ničím spokojení 

Dalším příznakem syndromu vyhoření je to, že nejste s ničím spokojení. Ať už jet o zaměstnání nebo váš osobní život, nejste z ničeho potěšení, nic vás nebaví a nejste s ničím spokojení. Spíše jste ze všeho zklamaní a naštvaní. 

Další články