Rozhodli jste se, že si založíte restauraci? Podívejme se, co je třeba zařídit a jak postupovat krok za krokem a na co nezapomenout, aby vše dobře fungovalo.
Základním dokumentem k podnikání je živnostenský list na provozování hostinské činnosti. Jeho získáním máte oprávnění na přípravu a prodej pokrmů i nápojů určených k bezprostřední spotřebě v provozovně. Hodí se i k poskytování ubytování, provozu automatů, doplňkovému prodeji, nebo třeba zapůjčení novin či stolních her při udržení původního záměru živnosti. Co vás tedy čeká?
1. Získání živnostenského listu
Žádost si může podat člověk, který je starší 18 let a má právní způsobilost a bezúhonnost, která se prokazuje výpisem Rejstříku trestů. Nesmí existovat překážky v provozování živnosti, jako jsou nedoplatky na daních nebo sociální poplatky. Žadatel musí prokázat vzdělání v oboru závěrečným dokumentem, kterým je výuční či maturitní list nebo vysokoškolský diplom. Živnostenský list lze získat i na základě doložené praxe. Možností je také zvolit si odpovědného zástupce, jenž požadavky splňuje, se kterým uzavřete smlouvu.
2. Výběr prostor k podnikání
U nových budov a u budov, které nesloužily pro pohostinské účely, je třeba kolaudace. Čeká vás návštěva městského úřadu, inspektorátu bezpečnosti práce i hasičského záchranného sboru. Musí být také splněny veškeré hygienické požadavky. Normy uvádí Hospodářská komora ČR. Při výběru místa provozovny sledujte dopravní dostupnost, konkurenci v okolí i atraktivnost prostředí.
3. Hygienické požadavky
- Zdravotní nezávadnost surovin, polotovarů, hotových pokrmů a nápojů včetně vody, na skladování chladící boxy,
- výživová a organoleptická hodnota surovin, polotovarů, hotových pokrmů i nápojů s uplatňováním zásad správné výživy,
- dobrý zdravotní stav a osobní hygiena pracovníků, čistota zařízení pro stravování a úroveň jejich znalostí ve smyslu zvláštních předpisů,
- dodržování schválených technologických postupů při výrobě pokrmů a nápojů,
- čistota prostředí, provozních a pomocných zařízení a inventáře včetně hygienických zařízení,
- dodržování hygienických požadavků na stavební i dispoziční řešení v zařízení společného stravování včetně použitého stavebního materiálu,
- opatření proti riziku přenosných nemocí a otrav poživatin stanovená zvláštními předpisy.
4. Úspory a náklady
Pokud budete podnikat ve vlastních prostorách, nemusíte platit nájem. Cena za nájem musí být únosná. Postupujte pomalu a investice si rozložte. Při vybavování interiéru počítejte s tím, že se věci rozbíjí a někdy také odcizují. Při promyšleném vybavování provozu i nakupování surovin lze docílit úspory v gastronomii. S dodavateli potravin na začátku jednejte na zkoušku a prověřte si jej. Budete potřebovat kvalitní, zdravé a čerstvé suroviny. Zvolte si spolehlivého dodavatele surovin, dodavatele ovoce a zeleniny i dodavatele čerstvých zeleninových a ovocných šťáv a dalších nápojů.